Feeds:
Posts
Comments

Posts Tagged ‘cost savings at home’

Do you like to watch “Chopped”, “MasterChef”, “Top Chef”, or “The Great British Baking Show”? Most of us enjoy seeing the creative creations they come up with over the course of 30 – 60 minutes, that look oh so tasty too. Have you thought about trying your own cooking challenge at home?? Having your own cooking challenge can provide a few benefits:

  • Gives you/your family something to do when so many things are closed
  • Cleans out the cupboard/freezer/refrigerator
  • Saves money, because you are not purchasing new food – you are using things you already have
  • Prevents waste, encouraging you to use things before they are past the best-buy date.

Did you know there is research supporting the benefit of family meals too? Numerous studies support that families who eat or cook together: have healthier diets, eat on a budget, spend time talking about their days, have lower rates of obesity and eating disorders, and the children have lower rates of substance use and depression. Children also benefit from learning basic meal preparations skills: washing vegetables or fruits, setting the table, measuring or mixing ingredients, or reading the recipe. Sounds like a lot of reasons to eat and prepare meals together.

challenge pork roast

So why not try your own cooking challenge? You can come up with your own rules – do they get to purchase 1 new ingredient, or must they use all foods on hand? Do you draw names, and each person prepares a different part of the meal – main dish, vegetable, fruit, or dessert? Or do you work in teams? Or does one person or group prepare the meal this week and then in a week or two the next challenger cooks and you write down scores? Is there a secret ingredient that must be in every dish? My own family decided to try the cooking challenge – our daughter took the first week and used all foods on hand to come up with a couple meals from a small pork roast. First, we had pork and rice bowls with a side of fresh fruit, and the left-over pork (mixed with a can of black beans) made nachos 2 days later. I am going to have a hard time beating that! I cannot wait to hear the Cupboard Clean-Out creations you come up with.

Writer: Lisa Barlage, Extension Educator, Family and Consumer Sciences, Ohio State University Extension, Ross County.

Reviewer: Misty Harmon, Extension Educator, Family and Consumer Sciences, Ohio State University Extension, Perry County.

Photo credit: Rachel Barlage

Read Full Post »

Could you use a little more money? Perhaps, you spent too much over the holidays or your spouse has been impacted by a work shutdown..? Did your teen just wreck the family car? For a variety of reasons, many of us find budgets tight this time of year and we need to find ways to cut expenses.  Here are a few saving tips:

  • Save windfalls – don’t spend them on bonus things. Deposit them in the bank or put them towards a bill. (Did you get cash from a family member for your birthday? Get a bonus or work overtime? Win the 50/50 at the school ball game? Don’t spend it with nothing to show for it.)
  • Cut food-shopping costs – be sure to use regular or online coupons, purchase store-brands, get rain checks, and watch the prices at the checkout. (Also, try to shop alone since each additional person adds things to the cart.)
  • Save your loose change – put all change in a jar and save it towards vacation or deposit it every few weeks.
  • Use the 24 hour rule – think about a purchase for 24 hours (or over-night) before hitting submit on the shopping cart (for online) or buying unnecessary items. Of course, this doesn’t mean you should wait to buy medication, but do you need that cute top or those boots that were marked down?
  • Unsubscribe to marketing emails – just hit unsubscribe at the bottom of the email and cut out temptation. You can always add yourself back when your budget is stronger.
  • Take credit cards out of your wallet – put them in the freezer or your desk, so it is inconvenient and you have to plan to use them.
  • Make a big deal out of a stay home family or friend night – cook at home (taco bar, homemade pizza, breakfast for supper), play games, eat popcorn, or watch a family/comedy together instead of everyone running off to their own rooms.
  • Sell things you don’t need – clothes you don’t wear anymore, sports equipment, tools, collectibles, toys, or baseball cards. Make sure the items you sell are your own of course. Resale shops or social media buy/sell sections both are options.
  • Drink water or iced tea – stop buying disposable water in bottles, use refillable ones and make your own iced tea or coffee. You can save hundreds each year.
  • Don’t buy snacks from machines – measure your own pretzels, nuts, or fruit in a small container rather than paying vending markup. Bonus: you control what’s in your snack.
  • Take leftovers for lunch – even doing this a couple times could save $15 or $20 a week.
  • Cut utility costs – make sure you are using a low-flow showerhead, turn off appliances and lights, unplug charged devices, and lower your water heater to 120 degrees.
  • Eliminate plastic – don’t use disposable plates, plastic forks/spoons, or plastic storage bags. While you may have to do a few more dishes, you help the environment and cut an expense.

Almost everyone has a way that they have found to save money or something they can sell to add a little extra income – feel free to share your favorite in the comments. For additional information go the Personal Finance section of eXtension.

Writer: Lisa Barlage, Extension Educator, Family and Consumer Sciences, Ohio State University Extension, Ross County.

Reviewer: Misty Harmon, Extension Educator, Family and Consumer Sciences, Ohio State University Extension, Perry County.

Sources:

America Saves: https://americasaves.org/for-savers/make-a-plan-how-to-save-money/54-ways-to-save-money

North Carolina State Extension, Take Control of Your Future, https://content.ces.ncsu.edu/ideas-to-help-you-save-money-at-home.

eXtension: https://articles.extension.org/pages/16136/stretching-your-food-dollar

Read Full Post »

Does your family go through boxes and boxes of store-bought snacks faster than you can replenish them? Do you feel like you’re spending a majority of your grocery budget on sugar-filled, processed snacks that don’t seem to last more than a few days at your house? There is an answer to this madness. Make your own snacks!

You might be thinking, “I don’t have time for that!” and while that may be true, you’d be surprised how much time you’d actually be saving. Yes, making your own snacks involves some planning and prepping. However, this planning and prepping stage might not involve the lengthy process of taking a trip to the grocery store. You can make various snacks for you, your kids, and whoever else may be at your house from foods you likely already have on hand. For example, you could try the Homemade Peanut Butter Granola Bars shown below. In addition, recipes like these make large enough batches to provide snacks lasting up to two weeks if stored properly. Many store bought boxes of granola bars provide only 5 servings, so why not whip up homemade bars that yield about 24 servings per batch.

Find a recipe for snacks that fits your own personal schedule. On a time crunch this week? Throw together a big batch of trail mix using those nuts you bought in bulk that have been taking up space in your cupboard. Add in cereal, raisins, seeds, or chocolate chips and seal in an air-tight container. Scoop into sandwich-sized bags for an easy, balanced, and healthful snack for any time or place.

Buying ingredients in bulk at your favorite grocery store can help make an abundance of different snacks that add variety to your daily routine. Stock up on versatile foods like oats and nuts and you’d be surprised at your options for snacks and meals as well as how much more full your wallet feels. The recipe below, found on the What’s Cooking? USDA Mixing Bowl website provides a snack that costs $0.30 per serving. No, that’s not a typo; $0.30 per serving. These homemade granola bars yield 24 servings making the total cost of the recipe about $7.15 according to USDA. You could get about 2 boxes, or 10 servings, of your average granola bars for that price.

Health bonus: Snacks like these provide more than just dollars in your pocket and variety to your pantry. The nutrition in homemade snacks like these is worth more than all of the previous reasons combined. The carbohydrate and protein provided in healthful, homemade snacks will offer the energy you need along with satisfaction until your next meal. On the plus side, you know exactly what ingredients are going into your snacks without paying for processed sugars and ingredients you can’t pronounce.

 oatballsr

Homemade Peanut Butter Granola Bars

From “What’s Cooking? USDA Mixing Bowl

Makes: 24 servings

Total Cost: $7.15

Serving Cost: $0.30

Ingredients

  • 1 cup honey
  • 1 cup peanut butter
  • 3 1/2 cups rolled oats
  • 1/2 cup raisins
  • 1/2 cup carrot (grated)
  • 1/2 cup shredded coconut

Directions

  1. Preheat oven to 350 degrees.
  2. Peel and grate the carrots.
  3. Put the honey and peanut butter in a large saucepan. Cook on low heat until melted. Remove pan from the heat.
  4. Add oatmeal, raisins, carrots, and coconut to the saucepan. Stir well, and let it cool until you can safely touch it with your hands.
  5. Press the mix firmly into the bottom of the pan.
  6. Bake for 25 minutes.
  7. Cool and cut into 24 bars.

Authors: Susan Zies, Extension Educator, Family and Consumer Sciences, Wood County, and Allision Doriot , Dietetic Intern with Wood County Extension.

Reviewer: Cheryl Barber Spires, RD, LD, SNAP-Ed Program Specialist, West Region, Ohio State University Extension, spires.53@osu.edu

Read Full Post »