Does your family go through boxes and boxes of store-bought snacks faster than you can replenish them? Do you feel like you’re spending a majority of your grocery budget on sugar-filled, processed snacks that don’t seem to last more than a few days at your house? There is an answer to this madness. Make your own snacks!
You might be thinking, “I don’t have time for that!” and while that may be true, you’d be surprised how much time you’d actually be saving. Yes, making your own snacks involves some planning and prepping. However, this planning and prepping stage might not involve the lengthy process of taking a trip to the grocery store. You can make various snacks for you, your kids, and whoever else may be at your house from foods you likely already have on hand. For example, you could try the Homemade Peanut Butter Granola Bars shown below. In addition, recipes like these make large enough batches to provide snacks lasting up to two weeks if stored properly. Many store bought boxes of granola bars provide only 5 servings, so why not whip up homemade bars that yield about 24 servings per batch.
Find a recipe for snacks that fits your own personal schedule. On a time crunch this week? Throw together a big batch of trail mix using those nuts you bought in bulk that have been taking up space in your cupboard. Add in cereal, raisins, seeds, or chocolate chips and seal in an air-tight container. Scoop into sandwich-sized bags for an easy, balanced, and healthful snack for any time or place.
Buying ingredients in bulk at your favorite grocery store can help make an abundance of different snacks that add variety to your daily routine. Stock up on versatile foods like oats and nuts and you’d be surprised at your options for snacks and meals as well as how much more full your wallet feels. The recipe below, found on the What’s Cooking? USDA Mixing Bowl website provides a snack that costs $0.30 per serving. No, that’s not a typo; $0.30 per serving. These homemade granola bars yield 24 servings making the total cost of the recipe about $7.15 according to USDA. You could get about 2 boxes, or 10 servings, of your average granola bars for that price.
Health bonus: Snacks like these provide more than just dollars in your pocket and variety to your pantry. The nutrition in homemade snacks like these is worth more than all of the previous reasons combined. The carbohydrate and protein provided in healthful, homemade snacks will offer the energy you need along with satisfaction until your next meal. On the plus side, you know exactly what ingredients are going into your snacks without paying for processed sugars and ingredients you can’t pronounce.
Homemade Peanut Butter Granola Bars
From “What’s Cooking? USDA Mixing Bowl
Makes: 24 servings
Total Cost: $7.15
Serving Cost: $0.30
Ingredients
- 1 cup honey
- 1 cup peanut butter
- 3 1/2 cups rolled oats
- 1/2 cup raisins
- 1/2 cup carrot (grated)
- 1/2 cup shredded coconut
Directions
- Preheat oven to 350 degrees.
- Peel and grate the carrots.
- Put the honey and peanut butter in a large saucepan. Cook on low heat until melted. Remove pan from the heat.
- Add oatmeal, raisins, carrots, and coconut to the saucepan. Stir well, and let it cool until you can safely touch it with your hands.
- Press the mix firmly into the bottom of the pan.
- Bake for 25 minutes.
- Cool and cut into 24 bars.
Authors: Susan Zies, Extension Educator, Family and Consumer Sciences, Wood County, and Allision Doriot , Dietetic Intern with Wood County Extension.
Reviewer: Cheryl Barber Spires, RD, LD, SNAP-Ed Program Specialist, West Region, Ohio State University Extension, spires.53@osu.edu
Leave a Reply